Úvod Turistika Výlety v okolí Štrbského plesa

Výlety v okolí Štrbského plesa

Výlety v okolí Štrbského plesa (pěší turistika)

Chodíte rádi na pěší výlety? Štrbské pleso a jeho okolí vám nabízí celou řadu tras různých náročností. Každý tu najde takovou, která mu bude vyhovovat. Proto neváhejte a vydejte se na výlet. Kam? Dáme si několik tipů.

K Symbolickém cintorínu

Chcete-li si udělat středně náročnou túru z osady Štrbské Pleso, vydejte se k památnému místu Symbolický cintorín. Jde o túru dlouhou 12 km, která vám zabere přibližně 4 - 5 hodin času. Vyjdete z nadmořské výšky 1347 m (Štrbské Pleso) a půjdete po červené turistické značce. Tou dojdete až k rozcestí u Triganu. Dále vás pak čeká Popradské pleso. Poté se vydejte po žluté turistické cestě, kterou dojdete k Symbolickému cintorínu.

Zpět k Popradskému plesu se vraťte po modré značce. Do Štrbského Plesa se můžete vrátit po červené trase nebo po zelené. Vydáte-li se po zelené, čeká vás cesta podél Hincova potoku. Od rozcestí u Triganu se napojte na červenou, která vás dovede zpět do Štrbského Plesa.

Krivaň

A co takhle výlet na Krivaň? Jde o horu s nadmořskou výškou 2 494 m.n.m., která představuje symbol svobody Slováků. Na vrcholu je pamětní kámen, na kterém se dočtete o historické cestě Štúrovců.

Na Krivaň se dostanete ze Štrbského Plesa po červené značce. Cesta začíná na parkovišti pod jižním okrajem jezera Štrbské pleso. Půjdete kolem Jamského plesa a poté odbočíte po modré. Cestou půjde přes Važeckou dolinu po jihovýchodním hřebenu krivaňského masivu. Odtud pokračujete dál do Danerového sedla pod Malým Krivaňom. Pak vás čeká stoupání na vrchol. Počítejte s tím, že poslední úsek je náročný a zabere vám cca 30 minut.

Celkově jde o poměrně náročnou túru, na kterou je zapotřebí si vyhradit cca 6 - 8 hodin. Odměnou za váš výstup vám bude nádherný pohled do okolí, především na západní část slovenských a polských Tater a na Liptovskou kotlinu.

Tatranská magistrála

Výzvou pro zdatné pěší turisty je Tatranská magistrála, která má délku 45,7 km. Jde o nejdelší turistickou trasu procházející přes celou jižní část Vysokých Tater. Pokud se necítíte na celou trasu, můžete si projít jen část. Tatranská magistrála vznikla kolem třicátých let 20. století.

Magistrálu dělíme na západní a východní část. Západní část nevystupuje tak vysoko do hor a je většinou po hranici národního parku. Východní část vede traverzou po jižních dolinách Vysokých Tater.

Celá cesta vede přes tyto lokality: Podbanské (963 m.n.m.) - Nadbanské (1001 m.n.m) - Tri studničky (1168 m.n.m.) - Pomník kapitána Rašu (1178 m.n.m.) - Jamské pleso (1460 m.n.m.) - Rozcestí za Jamským plesem (1468 m.n.m.) - Pod Furkotskou dolinou (1457 m.n.m.) - Štrbské pleso (1347 m.n.m.) - Pod Triganom (1493 m.n.m.) - Popradské pleso (1527 m.n.m) - Sedlo pod Ostrvou (1964 m.n.m.) - Rozcestí před Batizovským plesem (1830 m.n.m.) - Batizovské pleso (1885 m.n.m.) - Pod Suchým vrchom (1705 m.n.m.) - Velické pleso (1663 m.n.m.) - Široký kopec (1378 m.n.m.) - Hrebienok (1261 m.n.m.) - Starolesnianská polana (1315 m.n.m.) - Obrovský vodopád (1370 m.n.m.) - Lomnická vyhlídka (1507 m.n.m.) - Skalnaté pleso (1725 m.n.m.) - Velká Svišťovka (1981 m.n.m) - Zelené pleso (1548 m.n.m.) - Velké Biele pleso (1616 m.n.m.).

K Tatranské Poliance

Popsali jsme si celou Tatranskou magistrálu a nyní si přiblížíme její oblíbený úsek, kterým je trasa Štrbské pleso - Tatranská Polianka. Jde o poměrně náročnou cestu, která vám zabere cca sedm hodin.

Vydáte se po červené značce. Výchozí bod je v Mlynické dolině. Odtud se vypravíte na Popradské pleso, které se nachází ve výšce 1 500 m.n.m. Dostanete se sem zhruba za hodinu. Poté vás čeká poměrně dost náročný výstup do Sedla pod Ostrvou (1 966 m.n.m.). Dále pokračujete na Bazivoské Pleso (1884 m.n.m.). Od tohoto místa vás čeká klesání k horskému hotelu Sliezsky Dom, který je na Velickém plese (1665 m.m.m). Tady přejdete na zelenou turistickou značku vedoucí do osady Tatranská Polianka. A jak zpátky? Zkuste Tatranskou elektrickou železnici.

K vodopádu Skok

Pokud nejste příliš zdatní pěší turisté a přesto si chcete udělat příjemný výlet, vydejte se k vodopádu Skok. Zde vás čeká jen menší převýšení (400 m) Cesta vám zabere něco málo přes dvě hodiny v létě. V zimě se celková doba může změnit dle množství sněhu.

Po žluté značce dojdete od Štrbského plesa k rozcestí s magistrálou. Zde odbočíte doleva, minete sportovní areál se skokanskými můstky na levé straně a dále pokračujete k Mlynické dolině a odtud dojdete k zamrzlého vodopádu Skok, který je ve výšce 1 730 m.n.m.

Vodopád Skok představuje třetí největší vodopád na slovenské straně Vysokým Tater. Dosahuje výšky 25 metrů.

Cesta na Rysy

Pokud jste turisticky zdatní, můžete se vydat na náročnou cestu na Rysy. Během této túry ujdete 18,6 km. Vymezte si na ní čas zhruba sedm hodin. Vyjdete ze Štrbského Plesa po červené značce. Po ní dojdete až na rozcestí u Triganu. Poté půjdete po modré trase až k rozcestí Pri žabom potoku. Odtud se dáte na červenou cestu, která vás dovede na Rysy, které se nacházejí ve výšce 2 499 m.n.m. Ke konci vás čeká strmé stoupání na vrchol.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Štrbské pleso
Kontakty